
STORSLALOM:
Våre naboer kunne juble høyt etter at svenske Sara Hector kjørte inn til OL-gull. De norske kvinnene kjørte en flott 2.omgang, der Ragnhild Mowinckel til slutt ble nummer 5, og Thea Louise Stjernesund nummer 6. Thea Louise imponerte virkelig ved å kjøre seg opp fra 15.plass til 6.plass.
–Jeg er kjempeglad for det jeg fikk til i dag. Det var vanvittig gøy, sa Stjernesund etter en strålende 2.omgang.
Maria Therese Tviberg ble nummer 12.


FAKTA
Dette er den eneste alpinøvelsen (utenom den ferske blandede lagkonkurransen) Østerrike aldri har vunnet i OL-sammenheng (seks sølv, tre bronse). USA topper med fire gull etter Mikaela Shiffrins seier over Ragnhild Mowinckel i PyeongChang i 2018. Sveits står med tre gull. Mowinckels sølv, Norges første i kvinnealpint siden 1936, er Norges ene medalje i øvelsen. Norges ene olympiske poeng før 2018 kom da storslalåm OL-debuterte i 1952. Borghild Niskin ble nr. 6 på Norefjell.
OM DE NORSKE
Mina Fürst Holtmann (26), Bærum. OL-debutant. Ble nr. 22 i storslalåm i fjorårets VM. Har to topp 10-plasseringer i disiplinen i verdenscupen denne sesongen. Hennes tre plasseringer blant de fem beste i verdenscupen er alle kommet i storslalåm, senest i oktober 2020. 2.-plassen i Courchevel i 2019 er personlig bestenotering.
Ragnhild Mowinckel (29), Rival. Tidligere OL: 2014, 2018. Vant sølv i storslalåm i forrige OL. Ble nr. 4 i storslalåm i Åre-VM i 2019. Har en 5.- og to 8.-plasser som best i disiplinen i verdenscupen denne sesongen. Hennes ene v-cupseier kom i storslalåm i tyske Ofterschwang i mars 2018.

Thea Stjernesund (25), Hakadal. OL-debutant. Har som best en 6.-plass i storslalåm i verdenscupen, tatt i italienske Kronplatz i januar i år. Ble nr. 18 i disiplinen i VM 2019.
LES MER OM STJERNESUND HER.
Maria Therese Tviberg (27), Geilo. OL-debutant. Deltok i VM i 2015 og 2017, men ikke i storslalåm. Har tre topp 10-plasseringer i storslalåm i verdenscupen. Pers’et med 5.-plassen i Sölden i oktober.